EKOLOJİK YAŞAM

Organik pamuk veya organik olarak üretilen pamuk, toksin veya kalıcı böcek ilacı ve gübre kullanılmadan yetiştirilen, kanalizasyonla değil sadece temiz doğal sularla beslenen, radyasyon ve genetik mühendisliği uygulamaları olmadan yetiştirilen pamuk türüdür.

Organik tekstil nedir?

"Yeşil bir dünya için"

Organik tekstil sektörü, tarım sürecinde organik olarak ortaya çıkan liflerin ilgili standartlara göre işlenmesiyle başlamıştır.

GOTS sertifikasyonu şunları içerir; organik olarak yetiştirilmiş ve sertifikalı organik elyaf kullanımı, ayrıca ürün/üretim standartlarını içermektedir.

Global Organik Tekstil Standartları (Global Organik Tekstil Standardı-GOTS), organik tekstil işleme alanında faaliyet gösteren sendikaların bir işbirliğidir.

Tan Tekstil, yeşil bir çevrenin ve insan sağlığının ne kadar önemli olduğunun bilincindedir, bunlara ne kadar özen gösterdiğini, sahip olduğu GOTS sertifikasıyla ve Tan Tekstil'in ürünlerinde kimyasal boya kullanmadığını kanıtlayan uluslararası resmi bir belge olan “OEKO –Tex Standart 100” belgesine sahip olmasıyla kanıtlamaktadır.

Organik kumaş nedir?

Organik ürünler, yetiştirme işlemi sırasında herhangi bir kimyasal takviye içermediğinden insan yaşamı için bir tehdit oluşturmaz. Oysa normal tekstil ürünleri, üretme, kullanma ve yok etme süreçlerinde her zaman insan hayatını tehdit etme olasılığına sahiptir.

Üretimin hiçbir aşamasında ilaç ve gübre içermeyen bu organik kumaşlar insan sağlığına zararsızdır. Bu kumaş üretimi çevre dostudur ve kimyasal atıklardan uzaktır.

Organik Pamuk nedir?

Organik pamuk veya organik olarak üretilen pamuk, toksin veya kalıcı böcek ilacı ve gübre kullanılmadan yetiştirilen, atık sular ile değil sadece temiz doğal sularla beslenen, radyasyon ve genetik mühendisliği uygulamaları olmadan yetiştirilen pamuk türüdür.

Mahsul herhangi bir GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) veya türevini içermez.

Organik pamuk ve diğer tüm organik tarım uygulamaları öncelikle ekolojik dengeyi korur. Tarım işçileri, ciltleri ve solunumları ile ortaya çıkan toksin etki ve hastalıklardan korunmaktadır.

Kontroller ile su, enerji ve kimyasal kullanımı minimuma indirilmektedir.

Atık sular pH 6-9 ve 40 C koşullarında belirlenen sınırlara kadar arıtıldıktan sonra yüzey sularına aktarılır. Bu sayede su kaynaklarındaki canlılık korunabilir.

Organik pamuk, insan sağlığı için tehlikeli maddeler taşımaz. Bu fayda, organik tarım yöntemleriyle sağlanmakta olup, iplik, kumaş ve konfeksiyon üretim süreçlerinde organik standartlara uygun üretim yapılarak müşterilere herhangi bir bozulma olmaksızın aktarılmaktadır.

 

Neden Organik Pamuk?

Pamuk, tarımsal mücadele pestisit kullanım oranı yüksek bir bitkidir.; Herbisitler, Böcek öldürücüler, Fungisitler, Pestisitler vb. Pamuk üretiminde 2003 yılında 25.000 ton pestisit kullanılmıştır. Bu, 2003 yılında dünyadaki pestisit kullanımının% 10'undan fazlasını oluşturmaktadır. Böcek öldürücü kullanımında durum çok daha kötüdür ve kullanımın% 25'i pamuk üretimine aittir. Ancak pamuk üretimi dünyadaki tarımsal üretimin% 3'ünden daha azını oluşturmaktadır.

Zirai ilaçların sadece% 0,1'i böceklere ulaşıyor ve geri kalan% 99,9'u toprağa, havaya ve suya karışıyor. Doğal ve hijyenik olan pamuk liflerinin üretimi maalesef çevre dostu olmayıp, tam bir çevre zararıdır.

Organik pamuk üretim sürecinde herbisit, böcek ilacı, mantar ilacı, böcek ilacı vb. İçermez. Doğal hayvan gübresi, yeşil gübre ve doğal (biyolojik) pestisit kullanımına izin verilir.

Organik pamuktan yapılan giysiler, bileşenlerinin yapısı nedeniyle daha uzun süre dayanır. Konvansiyonel pamuk, üretim, işleme ve boyama süreçlerinde maruz kaldığı kimyasallar nedeniyle zayıflar ve bu kimyasallar pamuğa zarar vererek yeni bir zayıf pamuk oluşumuna neden olur. Organik pamuk, geleneksel pamuktan daha yumuşak ve kalın bir pamuk türüdür ve yıkanması kolaydır.

Dünyada Organik Pamuk Üretim Yüzdesi

İngiliz Haşere Kontrol ve Organik Ticaret Derneği'nin 2000-2001 yıllarında verdiği bilgiye göre, 12 ülkede uluslararası üretim 6368 metrik tona yakın. (14 milyon pound veya 29248 balyadan biraz fazla) bu, dünya üretiminin% 0,03'ünü temsil ediyor. Organik pamuk üretimine Türkiye ve ABD liderlik etmekte ve bunu Hindistan, Peru, Uganda, Tanzanya, Mısır, Senegal, İsrail, Yunanistan, Benin ve Brezilya izlemektedir.

Sertifikalı Organik Araçlar Nedir?

Sertifikalı organik, pamuğun bağımsız ve özel kuruluşlar tarafından tanımlanan katı kurallarla yetiştirildiği anlamına gelir. Belgelendirme, tarım alanlarının ve iş alanlarının kontrolünü, detaylı kayıt ve periyodik su testlerini, çiftçilerin standartlara uygun hareket etmesini sağlamak için içerir.

Organik pamuk üretiminin belgelendirilmesi ürünlere olan güveni artırdığı gibi müşterilere ürünlerin organik olmasını da sağlar.

2006'dan önce, dokümantasyon programı ve standartları temelde aynıydı, ancak bölgeler arasında bazı farklılıklar vardı. Son zamanlarda uluslararası bir çalışma grubu tarafından şekillendirilen Global Organik Tekstil Standartları ve her sertifikasyon kuruluşu organik tekstil üretiminin kontrolü için aynı standartları kullanmaya başladı.

Standartların Amacı

Standardın amacı, çevre ve sosyal üretim sorumluluğu altında, ürünlerin hasattan etiketlemeye kadar olan tüm süreçlerinde müşterilerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için ürünlerin organik olmasını garanti altına almak için gerekli olacak tüm gereklilikleri tanımlamaktır.

Etiket Sınıflandırması

Standartların gerektirdiği tüm gerekli kriterlere uygun üretim yapan tüm ürünler “Global Organik Tekstil Standardı” etiketini taşır. Ayrıca standartlar iki etiketleme derecesine bölünür;

1 - Organik veya Organik Olmayan

Lifin% 95 veya daha fazlasının organik veya organik biyolojik olarak parçalanabilir olarak etiketlenmesi gerekir. Sentetik veya geliştirilmiş elyaf ve elyaf yünleri içerebilen organik olmayan elyaf ile son% 5 denge.

2 - x% Organik veya% x Organik Olmayan

Lifin% 75 veya% 95'i veya daha fazlası organik veya organik biyolojik olarak parçalanabilir olarak sertifikalandırılmalıdır. Kalan lifin yaklaşık% 30'u organik olmayan lif ile dengelenebilir. Türkiye'de gelişmiş ve sentetik elyaf limiti% 10'dur. (ABD'de% 25)

Önemli Kriterler

• Normal kumaşlarda, yaklaşık% 95 oranında, her iki sistem için de% 70 organik lif gereksinimi vardır.

• Tüm veriler, toksinine ve biyolojik çözünürlük açısından genel gereksinimleri karşılamalıdır.

• Toksin ağır metaller, formaldehit ve GDO'lar içermemelidir.

• Üretim biriminde aşağıdaki kurallar bulunmalıdır.

• Saha denetimi ve testinden oluşan çift yönlü kalite güvence sistemi.

Organik Standartlar

•% 100 Organik Pamuk,% 100 organik olarak üretilmiş pamuk içermelidir.

• Organik Pamuk:% 95 organik olarak üretilmiş pamuk içermelidir.

• Organik Pamukla Üretilmiştir: en az% 70 organik olarak üretilmiş pamuk içermelidir

• -% Organik Pamuk: Yazıldığı gibi organik pamuk içermelidir.

E-BÜLTEN LİSTEMİZE KAYIT OLUN

BİZE ULAŞIN

TAN Tekstil San. Tic. A.Ş.

Organize Sanayi Bölgesi, 1. Kısım, Bayram Şit Caddesi 20330 Denizli / Turkey

Telefon Numarası :

+90 258 269 19 31

Email Adresimiz :

info@tangroup.com.tr